Bohaterami szkolnej wystawy "Odkrywcy Syberii i Bajkału" są polscy badacze Syberii i Bajkału skazani za udział w powstaniu styczniowym w 1863 r.

Do najbardziej znanych na świecie a mniej znanych w Polsce należeli: Benedykt Dybowski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski, Wiktor Godlewski oraz Wacław Sieroszewski.

Najbardziej cenionym  odkrywcą fauny i flory Bajkału był Benedykt Dybowski, który odkrył 6 gatunków ryb i aż 116 gatunków skorupiaków. Dostrzegł także różnice między fauną Syberii Wschodniej a fauną Syberii Zachodniej.

 W Muzeum Etnograficznym w Krakowie znajduje się obecnie największa" kolekcja syberyjska" Dybowskiego z cennymi zbiorami fotografii oraz unikatowe figurki z kości zwierząt ,a także wyroby plecionkarskie.

Kolejnym odkrywcą Syberii i Bajkału prezentowanym na wystawie jest Jan Czerski.

Był on twórcą pierwszej mapy geologicznej jeziora Bajkał, jego imię noszą : Góra Czerskiego-najwyższy, mierzący 2588m n.p.m. szczyt w Górach Bajkalskich; Szczyt Czerskiego-jeden z wyższych 2090 m n. p. m. w pobliżu Bajkału w górach Chaman-Daban, a także Kamień Czerskiego szczyt Gór Przymorskich.             

Jako znany geograf był również pionierem badań obszarów pomiędzy wielkimi syberyjskimi rzekami: Idygirką i Kołymą.

Następnym odkrywcą przedstawionym na wystawie jest Aleksander Czekanowski ,również geolog geograf, przede wszystkim wybitny paleontolog i kartograf.

Czekanowski wypełnił białe plamy na mapach Syberii, opracował mapy geologiczne nieznanych wcześniej terenów Rosji.

Czwartym mniej znanym odkrywcą Syberii jest postać Wiktora Godlewskiego.

Godlewski dokonał pierwszego pomiaru głębokości niecki jeziora Bajkał. Dzięki zbiorowi fauny Godlewskiego, Benedykt Dybowski zebrał kolekcję 370 gatunków ptaków.

W Polsce corocznie przyznawane są "medale Godlewskiego" .Otrzymują je osoby działające na rzecz ochrony przyrody.

Ostatnią osobą prezentowaną na wystawie jest Wacław Sieroszewski autor najpoczytniejszych książek o mieszkańcach Syberii między innymi:" Dwanaście lat w kraju Jakutów", "Wśród kosmatych ludzi" ,"Na kresach lasów".

Wszyscy bohaterzy wystawy są bardzo znani w świecie nauki zwłaszcza w Rosji, niestety znajomość w Polsce bywa niezadawalająca, dlatego zapoznanie z wystawą pozwoli przyswoić wiedzę o tych zapomnianych postaciach ,których losy są fascynujące i niesamowite.

 

Link: Odkrywcy Syberii i Bajkału