"PODSTĘPNE WZW"- to drugi- po "Znamię! Znam je?"- program profilaktyczny realizowany w naszej szkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Mielcu. "Podstępne WZW"- to program edukacyjny dotyczący profilaktyki WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY- WZW , który realizowany był na lekcjach biologii w klasach drugich Technikum 5-letniego.W ramach tego programu uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne oraz spoty edukacyjne prezentowane przez znanych aktorów- dotyczące podstawowych informacji na temat możliwości zakażenia WZW, profilaktyki , objawów i możliwości leczenia tej choroby. Informacje dotyczyły WZW typu A, B i C.Uczniowie otrzymali zakładki do książek z podstawowymi informacjami na temat WZW.

W programie duży nacisk położony jest na podkreślenie WAŻNOŚCI I MOŻLIWOŚCI SZCZEPIEŃ przeciwko WZW TYPU A i B. Przeciwko WZW typu C- na razie nie opracowano szczepionki- leczenie jest farmakologiczne.

Szczepienie przeciw WZW typu B ("tzw. "żółtaczce wszczepiennej")- jest obecne w pakiecie szczepień obowiązkowych . Są to 3 dawki- zaraz po urodzeniu, 1 miesiąc życia i 6 miesiąc życia dziecka. Niestety nieleczone WZW typu B może prowadzić do marskości lub raka wątroby.

Szczepienie przeciw WZW typu A ( tzw. "żółtaczce pokarmowej")- jest jednym z najefektywniejszych sposobów zabezpieczenia przed żółtaczka pokarmową, a odporność po przebytym szczepieniu jest wieloletnia. Szczepienie obejmuje 2 dawki- przyjmowane w odstępie 6-12 miesięcy.

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI ZA WŁASNE ZACHOWANIA PROZDROWOTNE!!!!!!!!!!!