Podczas weekendu młodzież przebywająca na II turze staży w Szwecji, realizowała program kulturowy. Odbyli 3 wycieczki w bardzo ciekawe miejsca. Pierwszym przystankiem w sobotę było uniwersyteckie miasto Lund, gdzie dzięki polskiej przewodniczce, mieli okazję podziwiać zabytkową architekturę, słynną romańską katedrę z astronomicznym zegarem, skansen oraz ogród botaniczny. Pani Nina opowiedziała młodzieży o codziennym życiu Polaków w Szwecji, o tym jak starają się podtrzymać polską kulturę, organizują stowarzyszenia zrzeszające Polaków na obczyźnie.

 

Kolejnym punktem wycieczki było miasto Malmö, które okazało się być bardzo bogate w miejsca związane z Polską i jej historią. Przewodniczką wycieczki była pani Elizabeth Blania-Kacprzyk, Polka mieszkająca w tym mieście, działająca w wielu organizacjach polonijnych. Zabrała uczniów w 2 ważne dla Polaków miejsca. Pierwszym z nich był pomnik upamiętniający szwedzką pomoc dla Polski w latach stanu wojennego. Rzeźba znajdowała się wcześniej przed Ambasadą RP w Malmö, jednak po likwidacji instytucji musiała zostać przeniesiona. Obecnie stoi w Parku Zamkowym koło Malmöhus. W zamku uczestniczyliśmy także w wystawie poświęconej akcji Białych Autobusów – akcji ratowania więźniów różnych narodowości z nazistowskich obozów koncentracyjnych z terenów Niemiec. Kolejnym miejscem był cmentarz Ostra Kyrkogarden, na terenie którego znajduje się kwatera polska, gdzie pochowani są byli więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Pośrodku znajduje się pamiątkowy krzyż z napisem w języku szwedzkim i polskim "Wiernym Córom i Synom Kościoła i Polski ­ofiarom obozów koncentracyjnych". Znajduje się tu także obelisk i tablice upamiętniająca ważne wydarzenia z historii Polski. Obydwoma miejscami opiekuje się stowarzyszenie polonijne, co pokazuje młodzieży jak ważne i potrzebne jest pielęgnowanie pamięci historycznej, tradycji narodowych, wspominanie i poszanowanie ludzi, którzy odznaczyli się w historii Polski. Oprócz tego uczniowie mogli obejrzeć z bliska najwyższy budynek w Szwecji – Turning Torso oraz zatokę z pięknym widokiem na Most nad Sundem.

 

Wyjazd do Malmö pokazał, że wycieczka to nie tylko okazja  to zwiedzania i poznawania ciekawych miejsc kultury. To także lekcja historii, patriotyzmu i wrażliwości. Odkrywając takie miejsca nasi uczniowie poznają wartości ważne dla ludzi i kształtują postawę przywiązania do własnej ojczyzny.

 

20210918 164318male