13 grudnia w Szwecji obchodzone jest Święto Światła, którego patronką jest Św. Łucja. Tego dnia odbywają się malownicze pochody ubranych na biało dziewcząt niosących płonące świece. Dla Szwedów Dzień św. Łucji to początek przedświątecznych przygotowań, radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Świece rozpraszają zimowe ciemności i niosą optymistyczne światło.

W tym roku ta piękna tradycja zagościła także w naszej szkole za sprawą stażystów z programu Erasmus+, którzy z sukcesem zakończyli praktyki w Szwecji. To właśnie oni postanowili podzielić się swoją wiedzą kulturową a także kulinarną związaną z tym krajem skandynawskim. Podczas tego dnia dużo się działo! Biały orszak dziewcząt przy dźwiękach włoskiej (przypisanej temu świętu) piosenki „Santa Lucia” przemierzał korytarze szkolne, odwiedzał uczniów i nauczycieli w klasach lekcyjnych i rozdawał upieczone wg tradycyjnego przepisu bułeczki cynamonowe z lukrem( Kanelbullar). Ważnym punktem celebrowanego święta była prezentacja zwyczajów i tradycji szwedzkich, przygotowana przez P. Monikę Ciejkę wraz ze stażystami. Zwieńczeniem obchodów była ogólnoszkolna Fika (szwedzka przerwa na posiłek w pracy lub szkole), połączona z degustacją smakowitych tradycyjnych szwedzkich bułeczek, które zostały upieczone przez uczniów z klas żywieniowych pod kierunkiem P. Krzysztofa Golby. To był dzień , który sprawił całej społeczności szkolnej dużą radość a Św. Łucja pewnie zagości w naszym szkolnym kalendarzu na stałe.

do art