Marzenia stały się rzeczywistością...

Film z przedstawienia, kliknij w zdjęcie.

 s1a

autor filmu: Bernard Sukiennik

 

W poniedziałek, 24.10.2022 roku miało miejsce ważne wydarzenie, jakim było uroczyste otwarcie internatu.

            Część artystyczna poprzedzająca otwarcie, odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło powitanie przybyłych na uroczystość gości w osobach: pani Anna Gembicka- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Dariusz Bździkot- kierownik Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oddział w Tarnobrzegu jako reprezentant pana Przemysława Czarnka- Ministra Edukacji i Nauki, pan Fryderyk Kapinos- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele władz samorządowych Sejmiku Podkarpackiego gminy miejsko- wiejskiej Przecław, księża parafii Dobrynin, dyrektorzy i kierownicy instytucji współpracujących ze szkołą, dyrektorzy średnich szkól rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz emerytowani byli dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele lokalnych mediów, nauczyciele szkoły a także wielu innych znamienitych gości.

            Wszyscy zaproszeni goście mogli obejrzeć przygotowany przez uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem pani Alicji Salamon- polonistki, wspaniały występ artystyczny, w którym przybliżyli zgromadzonym gościom historię powstania wsi Rzemień a także historię szkoły i internatu. Całość zamykała się w słowach, które stanowiły myśl przewodnią uroczystości:”Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”, których autorem jest Tadeusz Kotarbiński, polski filozof.

            Po części artystycznej, Pan Dyrektor zaprosił wszystkich na spacer w okolice XIV- wiecznej baszty mieszkalno- obronnej, w której wcześniej  mieścił się internat,

            Po spacerze odbyła się najważniejsza chwila uroczystości, jaką było otwarcie internatu. Wstęgę przecięli wspólnie: pani Anna Gembicka- sekretarz stanu, pan Fryderyk Kapinos- poseł na Sejm, pani Renata Siembab- burmistrz Przecławia,   pan Kazimierz Śpiewak- Dyrektor Zespołu Szkół CKR  oraz przedstawiciele uczniów naszej szkoły.

            Po oficjalnym otwarciu nastąpiło poświęcenie budynku. Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć wnętrze internatu a po tym udali się na obiad.

            Warto przypomnieć, że internat mieści się w zabytkowym pałacu, który staraniem dyrektora szkoły udało się odrestaurować i oddać do użytku.

            Internat ten już od początku działania pełnił ważną funkcję opiekuńczo- wychowawczą oraz miał duży wpływ na środowisko lokalne. W latach powojennych mieściło się tu Żeńskie Liceum Gospodarstwa Wiejskiego. Lekcje odbywały się w Pałacu, a  internat mieścił się w Baszcie- Zamku.

            W 1965 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły, Pałac w tym czasie pełnił funkcję internatu, gdzie młodzież mogła rozwijać się w wielu kierunkach, biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych czy konkursach. Rok 2009 to czas, w którym zawieszono działalność internatu, by w 2013 rozpoczął się jego gruntowny remont, który trwał nieprzerwanie przez osiem lat.

            Do dyspozycji mieszkańców internatu oddano przestronną kuchnię z jadalnią, doskonale wyposażoną świetlicę, gdzie młodzież może popołudniami spędzać wspólnie czas wolny, jasne, przestronne pokoje z łazienkami. W budynku internatu mieszczą się również sale, w których uczą się przyszli technicy weterynarii.

            Malownicze położenie obiektu czy szkolny ośrodek jazdy konnej, to dodatkowe atuty Zespołu Szkół CKR oraz przynależącego do niego internatu.

            Efekty prac renowacyjno- budowlanych można było podziwiać na oficjalnym otwarciu internatu.

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości.